İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 210 45 64
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 680 35 54
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Böceklerden korunma yolları

admin | Eylül 21, 2017 | 0 | Hizmet Bölgeleri

Havaların aşırı sıcak olması, kirlilik ve çöplerin çevreye rastgele atılması ile ortaya çıkan böcekler insan hayatını yaşanmaz hale getirip korkuya sebep olurken kimse evlerinde ve çevresinde yaşamayı istemezler.
İnsanların hayatını olumsuz etkileyen ve sokup zehirleyebilen böcekler ölümü yol açarken hamam böcekleri ise çocuklarda astım krizini tetiklemektedir. İnsanlarda bazı hastalıklara yol açan bu haşerelerden kurtulmanın birçok yolu var. Bu amaçla evlerde öncelikle ev temizliği yapılması gerekirken evlerimize kadar giren böcek türlerine dikkat etmeliyiz.

Evlerimize kadar girerek sinsice evlerimizin her yerinde dolaşan böcek türleri;
1. Yatak Böceği: Bu böcek türü insan kanı emerek yaşıyor. Kirli yataklarda çoğalarak sinsice yaklaşıyor.
2. Saçkıran Böceği: Bu böceğin dişi olanı erkeğine göre daha hızlı ve güçlüdür. Saçın her bölgesine kolayca yerleşirler ve kalıcı olurlar.
3. Halı Böceği: Deri koltuk, kumaş, kürk gibi eşyaların içlerine yumurtlayarak çoğalan halı böceği çok uzun süre aç ve susuz olarak yaşayabilir. Bu böcekle bireysel mücadele ile yok edilemez. Halı böceğinden kurtulmak için profesyonel destek almak gerekir.
4. Toz Böcekleri: Küçük toz böceklerinden milyonlarcası evlerimizde yaşıyor. Doğru ısı ve nemin yanında birlikte insan cilt kepeklerinin bulunduğu yerlerde yaşayan toz böcekleri kepeklerle besleniyorlar. Önlem alınmazsa toz böcekleri, solunum yolu rahatsızlıklarına neden olmaktadır.
5. Banyo Böceği: Banyo böceği mutfak ve banyo gibi alanlarda bakteri ve mikrop yayarak sağlık sorunlarına neden olduğu gibi, sindirim yolu hastalıklarına da yol açabilmektedir.
6. Tahtakurusu: Masum olmayan tahtakurusu böceklerin başında gelir. Sivrisinek gibi insanların kanından beslenir ve emdiği yerlerde noktalı kızarıklıklar belirir. Özellikle yatak odalarında tahta zeminlerde, karyola içlerinde, döşeme içlerinde, duvar kâğıtlarının iç kısımlarında yaşamlarını sürdürürler. Geceleri ortaya çıkan tahtakuruları insan ve hayvan kanı emerler.
7. Kulağakaçan Böceği: İnsanların ve özellikle hayvanların kulaklarından giriş yaparak vücudunda dolaşan haşere türü olan bu böcek, kafasındaki antenleri sayesinde insan ve hayvanları hisseder ve kulaklarımız üzerinden vücudumuza girerler. Geceleri aktif hale gelen bu böcek türü hafif ve esnek olduğundan kulağımıza girdiğini hissetmeyiz.
8. Hamam Böceği: Evlerde ortaya çıkan hamam böceği evlerin içinde yarık ve çatlakların habercisi. Böyle olunca da bu yarık ve çatlakların içerisinde yüzlerce hamam böceğinin olacağının işareti olabilir. Yalnız yaşamayan hamamböcekleri insan sağlığı açısından olumsuz etki yapar. Hızla üreyebilen hamam böceklerinin kafası koparılmalarına rağmen 10 gün kadar yaşayabiliyorlar. Hastalık ve bakteri yayıcı özellikleri olan hamam böcekleri sağlık açısından tehdit oluştururlar ve bu yüzden acil önlem alınması gerekir.

Başta sinek ve böcek olmak üzere haşerelerden sağlık ve temiz bir çevre için mücadele etmenin yolları ise şöyle;

1. Evlerin kapı ve pencere giriş zeminlerini nemsiz ve temiz tutulursa haşerelerin eve girmesini engellemiş oluruz.
2. Mutfakta bulunan çöpleri iyi bir şekilde muhafaza edip, her gece çöpü boşaltmalıyız.
3. Evleri sık aralıklarla özellikle yazları temizleyerek hijyenik tutmalıyız.
4. Böceklerin kolayca kullanabileceği mevcut boşlukları kapatmalıyız.
5. Başta mutfak olmak üzere odalarda açıkta yiyecek bulundurmamalıyız.
6. Sineklerden korunmak için sineklilikleri küçük yapmalıyız.
7. Özellikle haşerelerden ve hamam böceklerin evlere girmemesi için tuvalet ve banyo temizliği ne önem vermeliyiz.
8. Ev içlerinde yapılan önlem temizlemelere rağmen böcek istilarına karşı en son ilaçlamadır. 9. Ayrıca böceklerden kurtulmanın yolu ev içindeki temizleme olduğu gibi kapı önü, çevrede temiz tutulmalı.
Ne kadar ev içi temizliği ve ilaçlama yapılsa bile çevre çöp ve kirli ise haşereler yine ortaya çıkar. Çünkü böceklerin yaşam alanı çöp ve kirliliktir. Başta çevremizi temiz tutup yazları boş alanları ilaçlayıp, çöpleri çevreye gelişi güzel değil çöp kutularına atarsak hem ev içlerinde hem de çevremizdeki her türlü böceklerden kurtulmuş oluruz.

Related Posts

cakmakli-bocek-ilaclama

Çakmaklı Böcek İlaçlama

admin2 | Kasım 5, 2018 | 0

Haşere türlerinin ev ve iş yerlerinde görülmesi, insanların temel kullanım alanlarında zararlı organizma varlığı anlamına gelmektedir. Söz konusu zararlılar, bakteri ve mikrop gibi, insanların bağışıklık sistemini çökerten, pek çok hastalığın…

okul-ilaclama

Okul İlaçlama

admin2 | Ekim 22, 2018 | 0

Çocukluk çağındaki bireylerin gününün en büyük kısmını geçirdiği okul alanlarında hijyenin yüzde yüz sağlanması gerekmektedir. Çünkü, direnci yetişkinlere göre daha düşük olan çocuklar daha çabuk hastalanır ve daha ciddi problemlerle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7/24 BİZE ULAŞABİLİRSİNİZ

İstanbul, İzmir ve Kocaeli genelinde fare ilaçlama profesyonel fare ilaçlama hizmetleri için şubemiz olan fareilaclama.gen.tr sitesine ulaşabilirsiniz.

En Çok Okunanlar

REFERANSLAR