İstanbul Avrupa
Hemen Ara
0212 210 45 64
İstanbul Anadolu
Hemen Ara
0216 680 35 54
Kocaeli Hemen Ara
0262 641 98 72
İzmir Hemen Ara
0232 445 34 79

Kalorifer Böcekleri

admin | Eylül 30, 2017 | 0 | Hizmet Bölgeleri

Yumurtlama yöntemi ile çoğalan Kalorifer böceği her yerde yaşayabilen ve her türlü pislik ve mikrobu bir yerden başka bir yere taşıyan haşeridir.

Kafasında bulunan antenlerle yönlerini ve yiyeceklerini tayin edebilen Kalorifer böceklerinin en büyüğü Güney Amerika’da yaşamaktadır. 15 cm büyüklükteki Kalorifer böceğinin iki kanat arası uzunluğu 30 cm dir.

Dünyada 5000 civarında türü olan Kalorifer böcekleri evlerimize atık su boruları ve sızıntılardan gelmektedir. Evlerde meydana gelen bu sızıntılar önlenmediği takdirde ilaçlama yaptırmanın faydası olmaz.

35–40 adet yumurtanın olduğu paketlerini sırtlarında taşıyan ve her seferinde 200 kadar yumurta bırakan kalorifer böceğinin, yavruları 18 günde yumurtadan çıkar.

Çok sıcak ve nemli ortamları seven Kalorifer böcekleri, yuva yapmak için en sevdiği yerler lavabo, banyo, mutfak su borusu etrafıdır.

Çok çabuk çoğalabilen kalorifer böceği sıvı, kokulu ve püskürtme yöntemi ilaçlamadan sonra tamamen ölür.

Kalorifer böceğini yok etmek için ilaçlama kesinlikle uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.

Bu böcekler bizlerin yediği ve yemediği her şeyi yiyebilir. Yaklaşık 10–15 ay ömrü olan bu böceklerin türlerinin pek çoğu tropikal yerlerde yaşar.

Kalorifer böceği en fazla soğuğa -32 dereceye kadar dayanabilir.

Bir kalorifer böceği bir gecede 10 katlı bir binayı gezebilir, yine bir günde 4.5km yol alabilir.

Sıcak ortamlarda hızla çoğalan Kalorifer böceği evlerimizde her yerde görülebilirler.

Her pisliği, mikrobu taşıyıp bulaştıran Kalorifer böceklerini yok etmek için bilinçsiz yapılan amatörce mücadelelerde ilaçlara çok çabuk direnç kazanırlar.

Genellikle geceleri aktif olan kalorifer böcekleri ışığa karşı hassastırlar.

Kalorifer böcekleri, dizanteri, gıda zehirlenmeleri, verem, Gastroenteritis, Antrax, Pnomoni, Hepatit, Mantar hastalıkları, Astım, alerjik reaksiyon gibi çeşitli hastalık mikroplarını taşır ve bulaştırırlar.

Evlerde ve dışarıda yaşayan kalorifer böceklerinin hastalık vektörleri olduğu kanıtlanmıştır.

Kalorifer böcekleri ve kemirgenler üreme hızına bağlı olarak yaşadıkları ortamları çok kısa sürede istila ederler.

Nüfusları arttıkça yaşadıkları ortamdaki gıda, su ve barınacak yer azalmaktadır. Böyle durumlarda bir kısım zararlı göç ederek yeni koloniler oluştururlar.

Yaşadığımız binaların mimari yapısı zararlı istilası açısından çok önemlidir.

Özellikle bina eski ve bakımsız ise zararlının binaya girişi ve barınmasını kolaylaştıracaktır.

Kapı altlarındaki açıklar boruların binaya giriş yerlerindeki çatlak ve yarıklar bu zararlıların binaya girişini kolaylaştırmaktadır.

Alman hamam böceği adı da verilen kalorifer böcekleri; sarımtırak kahverengi renge sahip, yetişkin döneminde 1-2 cm boyutlarına ulaşan bir hamam böceği türüdür.

Renginden dolayı sarı böcek olarak da adlandırılan Kalorifer böceklerinden kurtulmanın en etkili yolu, güvenilir bir ilaçlama şirketinden profesyonel yardım almaktır.

 

Related Posts

cakmakli-bocek-ilaclama

Çakmaklı Böcek İlaçlama

admin2 | Kasım 5, 2018 | 0

Haşere türlerinin ev ve iş yerlerinde görülmesi, insanların temel kullanım alanlarında zararlı organizma varlığı anlamına gelmektedir. Söz konusu zararlılar, bakteri ve mikrop gibi, insanların bağışıklık sistemini çökerten, pek çok hastalığın…

okul-ilaclama

Okul İlaçlama

admin2 | Ekim 22, 2018 | 0

Çocukluk çağındaki bireylerin gününün en büyük kısmını geçirdiği okul alanlarında hijyenin yüzde yüz sağlanması gerekmektedir. Çünkü, direnci yetişkinlere göre daha düşük olan çocuklar daha çabuk hastalanır ve daha ciddi problemlerle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7/24 BİZE ULAŞABİLİRSİNİZ

İstanbul, İzmir ve Kocaeli genelinde fare ilaçlama profesyonel fare ilaçlama hizmetleri için şubemiz olan fareilaclama.gen.tr sitesine ulaşabilirsiniz.

En Çok Okunanlar

REFERANSLAR