Böcek Isırmasında Ne Yapılır

admin | Haziran 25, 2018 | 0 | Haşere Türleri

Hayatımızda en az bir kere bile olsa haşereler tarafından ısırılmışızdır. Bu nedenle, bu kadar yaygın olmasının sebebiyle çoğu kişi bu durumu umursamamaktadır. Oysa haşereler bizlere pek çok hastalığı bulaştırabildiği gibi ısırma ve sokma yoluyla da çok farklı cilt ve deri hastalıklarına yol açabilirler. Böcek ısırmaları nedeniyle hastaneye başvuran kişilerin sayısı gün geçtikçe artmakta, durum gittikçe tehlike saçmaktadır. Peki böcek ısırmasında ne yapılır?

Her böceğin ısırması ile bizlere geçen hastalıklar da farklıdır. Örneğin bazı böcekler zehirli olabilirken bazıları da kendi başına bir hastalık yaratmaktadır. Hepsinin tedavi yolu ve yöntemi farklı olabildiği gibi, tedavi süreleri de hastanın yaşına göre değişebilmektedir.

  • Uyuz böceği kendi başına bir hastalık yaratabilen deri türü böceklerindendir. Uyuz böceği genellikle kış aylarında aktif olarak hareket eder. Uyuz hastalığı çok aşırı derecede kaşıntı ile kendini gösterir. Böyle bir şikayetiniz olduğunda asla bireysel mücadele vermeyin ve kaşınan bölgelere bilmediğiniz ilaçları, kremleri sürmeyin. Hemen bir hastanenin acil servisine başvurun.
  • Zehirli haşere ısırmasında ise yapılması gereken tek şey, bölgeyi bol suyla yıkamak ve hemen acil servisi aramaktır. Yaranın asla kendi başına geçmesini beklemeyin. Eğer sizi sokan haşere hala evin içerisinde ise, acil servis geldiğinde haşere ile birlikte hastaneye gitmeli, sizi tedavi edecek doktorun en doğru işlemleri uygulamasını sağlamalısınız. Haşereyi temiz ve kalın bir poşetin içine ağzını iyice bağlayarak veya cam bir kavanoz içinde sıkıca kapatarak hastaneye götürebilirsiniz. Böylece haşere türüne bakılarak size hızlı bir şekilde tedavi uygulanacaktır.
  • Sinek, sivrisinek ısırmalarında ise derinizde normal olduğunu görmediğiniz bir durum varsa, kesinlikle bir hekime başvurmalısınız. Özellikle kanama, morarma, çürüme, su toplama, deri döküntüsü gibi durumlarda kendi başınıza tedavi yapmamalısınız.

Haşerelerin evlerimizde bulunması bile oldukça zararlıyken, bizi sokmaları durumunda ne derece bize zarar verebileceklerini unutmamalı, tıbbi yardım almalıyız. Haşerelerin evimize girmesini ya da bizleri sokmasını beklemeden iyi bir ilaçlama firması ile anlaşmalı, periyodik ilaçlama işlemleri yaptırtmalıyız.

Esenyurt Böcek İlaçlama olarak en kaliteli ilaçlarımız ile sizlere her zaman en garantili sonuçları vermekteyiz. Bizlere ulaşmak için çağrı merkezlerimizi hemen arayabilirsiniz.

Related Posts

ciyan-nedir

Çıyan Nedir

admin | Ağustos 30, 2018 | 0

Aslında ismini pek çok kez duyduğumuz bu haşere hakkında, genel manada bilinen şeyler oldukça sınırlıdır. Diğer haşerelere göre daha farklı bir yapıda olan çıyanlar, çok fazla türe sahiptirler. Ayaklarında böcekleri…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLETİŞİM NUMARALARIMIZ

İstanbul Avrupa
0(212) 579 67 35

İstanbul Anadolu
0(216) 337 76 65

Kocaeli
0(262) 325 34 28

İzmir
0(232) 264 88 52

En Çok Okunanlar

REFERANSLAR

Alakalı Linkler