Böceklerden korunma yolları

admin | Ağustos 17, 2018 | 0 | Hizmet Bölgeleri

Havaların aşırı sıcak olması, kirlilik ve çöplerin çevreye rastgele atılması ile ortaya çıkan böcekler insan hayatını yaşanmaz hale getirip korkuya sebep olurken kimse evlerinde ve çevresinde yaşamayı istemezler.
İnsanların hayatını olumsuz etkileyen ve sokup zehirleyebilen böcekler ölümü yol açarken hamam böcekleri ise çocuklarda astım krizini tetiklemektedir. İnsanlarda bazı hastalıklara yol açan bu haşerelerden kurtulmanın birçok yolu var. Bu amaçla evlerde öncelikle ev temizliği yapılması gerekirken evlerimize kadar giren böcek türlerine dikkat etmeliyiz.

Evlerimize kadar girerek sinsice evlerimizin her yerinde dolaşan böcek türleri;
1. Yatak Böceği: Bu böcek türü insan kanı emerek yaşıyor. Kirli yataklarda çoğalarak sinsice yaklaşıyor.
2. Saçkıran Böceği: Bu böceğin dişi olanı erkeğine göre daha hızlı ve güçlüdür. Saçın her bölgesine kolayca yerleşirler ve kalıcı olurlar.
3. Halı Böceği: Deri koltuk, kumaş, kürk gibi eşyaların içlerine yumurtlayarak çoğalan halı böceği çok uzun süre aç ve susuz olarak yaşayabilir. Bu böcekle bireysel mücadele ile yok edilemez. Halı böceğinden kurtulmak için profesyonel destek almak gerekir.
4. Toz Böcekleri: Küçük toz böceklerinden milyonlarcası evlerimizde yaşıyor. Doğru ısı ve nemin yanında birlikte insan cilt kepeklerinin bulunduğu yerlerde yaşayan toz böcekleri kepeklerle besleniyorlar. Önlem alınmazsa toz böcekleri, solunum yolu rahatsızlıklarına neden olmaktadır.
5. Banyo Böceği: Banyo böceği mutfak ve banyo gibi alanlarda bakteri ve mikrop yayarak sağlık sorunlarına neden olduğu gibi, sindirim yolu hastalıklarına da yol açabilmektedir.
6. Tahtakurusu: Masum olmayan tahtakurusu böceklerin başında gelir. Sivrisinek gibi insanların kanından beslenir ve emdiği yerlerde noktalı kızarıklıklar belirir. Özellikle yatak odalarında tahta zeminlerde, karyola içlerinde, döşeme içlerinde, duvar kâğıtlarının iç kısımlarında yaşamlarını sürdürürler. Geceleri ortaya çıkan tahtakuruları insan ve hayvan kanı emerler.
7. Kulağakaçan Böceği: İnsanların ve özellikle hayvanların kulaklarından giriş yaparak vücudunda dolaşan haşere türü olan bu böcek, kafasındaki antenleri sayesinde insan ve hayvanları hisseder ve kulaklarımız üzerinden vücudumuza girerler. Geceleri aktif hale gelen bu böcek türü hafif ve esnek olduğundan kulağımıza girdiğini hissetmeyiz.
8. Hamam Böceği: Evlerde ortaya çıkan hamam böceği evlerin içinde yarık ve çatlakların habercisi. Böyle olunca da bu yarık ve çatlakların içerisinde yüzlerce hamam böceğinin olacağının işareti olabilir. Yalnız yaşamayan hamamböcekleri insan sağlığı açısından olumsuz etki yapar. Hızla üreyebilen hamam böceklerinin kafası koparılmalarına rağmen 10 gün kadar yaşayabiliyorlar. Hastalık ve bakteri yayıcı özellikleri olan hamam böcekleri sağlık açısından tehdit oluştururlar ve bu yüzden acil önlem alınması gerekir.

Başta sinek ve böcek olmak üzere haşerelerden sağlık ve temiz bir çevre için mücadele etmenin yolları ise şöyle;

1. Evlerin kapı ve pencere giriş zeminlerini nemsiz ve temiz tutulursa haşerelerin eve girmesini engellemiş oluruz.
2. Mutfakta bulunan çöpleri iyi bir şekilde muhafaza edip, her gece çöpü boşaltmalıyız.
3. Evleri sık aralıklarla özellikle yazları temizleyerek hijyenik tutmalıyız.
4. Böceklerin kolayca kullanabileceği mevcut boşlukları kapatmalıyız.
5. Başta mutfak olmak üzere odalarda açıkta yiyecek bulundurmamalıyız.
6. Sineklerden korunmak için sineklilikleri küçük yapmalıyız.
7. Özellikle haşerelerden ve hamam böceklerin evlere girmemesi için tuvalet ve banyo temizliği ne önem vermeliyiz.
8. Ev içlerinde yapılan önlem temizlemelere rağmen böcek istilarına karşı en son ilaçlamadır. 9. Ayrıca böceklerden kurtulmanın yolu ev içindeki temizleme olduğu gibi kapı önü, çevrede temiz tutulmalı.
Ne kadar ev içi temizliği ve ilaçlama yapılsa bile çevre çöp ve kirli ise haşereler yine ortaya çıkar. Çünkü böceklerin yaşam alanı çöp ve kirliliktir. Başta çevremizi temiz tutup yazları boş alanları ilaçlayıp, çöpleri çevreye gelişi güzel değil çöp kutularına atarsak hem ev içlerinde hem de çevremizdeki her türlü böceklerden kurtulmuş oluruz.

Related Posts

zeytinburnu-bocek-ilaclama

Zeytinburnu Böcek İlaçlama

admin | Haziran 22, 2020 | 2

Böcek ve kemirgen türlerinin yaşam alanlarımızda oluşturduğu problemlerin kısa sürede çözümü için profesyonel böcek ilaçlama hizmetlerinden faydalanılması gerekmektedir. İlaçlama sektöründe hizmet vermekte olan Zeytinburnu Böcek İlaçlama servisi olarak Sentez Böcek…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLETİŞİM NUMARALARIMIZ

İstanbul Avrupa
0(212) 579 67 35

İstanbul Anadolu
0(216) 337 76 65

Kocaeli
0(262) 325 34 28

İzmir
0(232) 264 88 52

En Çok Okunanlar

REFERANSLAR

Alakalı Linkler