Çevrenizdeki zararlı canlıların farkında mısınız?

admin | Ağustos 16, 2018 | 2 | Haşere Türleri

Sıçangiller sınıfından memeli hayvan grubuna dahil olan fareler günümüzün en tehlikeli canlılarından olup insanlar için hayati risk taşır. Geçmiş yıllardan da bilindiği gibi kemirgenler ‘veba salgını’ neticesinde Avrupa nüfusunun büyük bir çoğunluğunun ölümüne sebep olmuş ve insanları göçe zorlamıştır. Üzerinde tifüs, veba vb. bulaşıcı ölümcül hastalıklar taşıyan bu canlıları hafife almak maddi ve manevi kayıplara neden olur.
Farelerin birçok çeşidi bulunsa da genellikle ülkemizde görülen türleri tarla faresi, lağım faresi (sıçan) ev ve çatı faresidir. Kirli ve karanlık ortamlarda yaşamayı tercih etseler de evlere, iş yerlerine vb. insanların yaşadığı alanlara girmekten çekinmezler. Yaşadıkları kanalizasyon atıklarından, lağım borularından aldıkları bakterileri rahatlıkla girdikleri her ortama taşıyabilirler. Genellikle çatı ve bodrum katlarda, bahçelerde, tarlalarda, evlerin girilebilecek küçük alanlarında yaşamaya alışkın olduklarından rahatlıkla barınabilirler. Fiziksel özellikleri gereği çok seri hareket halinde olduklarından yakalanmaları kolay değildir. Evlere sızan fareler bireyleri gerek evdeki eşyalar gerekse gıdalar üzerinde birçok zarara uğratabilir.  Ayrıca koku, işitme ve görme organları son derece gelişmiş olan kemirgenlerin, açıkta yiyecek gördüğünde saldırması neredeyse olanaksızdır. Taşıdıkları mikrobu ulaşabildikleri her yere dışkı ve salya ile bırakabilirler. Bunlara temas eden insanlar çeşitli salgın hastalıklara ya da ölümcül hastalıklara yakalanabilirler. Aynı zamanda kemirgen ısırması sonucu zehirlenerek hayatını kaybeden pek çok sayıda insan vardır. Özellikle bebekler ve çocukların etrafında herhangi bir kemirgenin varlığı son derece tehlikelidir. Savunmasız kişilere karşı orta boyutlu veya dev fareler saldırıda bulunabilir.
Kemirgenlerden kurtulmanın en garantili yolu, fare ilaçlama hizmetlerinden yararlanmaktır. Günümüzde birçok kişinin faydalandığı bu hizmet neticesinde insanların yaşam alanları güven altına alınmıştır. Bağlı olunan il veya ilçe ilaçlama adı altında Sağlık Bakanlığı’nca onaylı ve ruhsatlı firmalardan gelen ekipler gerekli ön incelemeyi yaptıktan sonra uygun şekilde ilaçlama işlemi sağlanır.

Related Posts

ciyan-nedir

Çıyan Nedir

admin | Ağustos 30, 2018 | 0

Aslında ismini pek çok kez duyduğumuz bu haşere hakkında, genel manada bilinen şeyler oldukça sınırlıdır. Diğer haşerelere göre daha farklı bir yapıda olan çıyanlar, çok fazla türe sahiptirler. Ayaklarında böcekleri…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLETİŞİM NUMARALARIMIZ

İstanbul Avrupa
0(212) 579 67 35

İstanbul Anadolu
0(216) 337 76 65

Kocaeli
0(262) 325 34 28

İzmir
0(232) 264 88 52

En Çok Okunanlar

REFERANSLAR

Alakalı Linkler