İlaçlama sonunda temizlik nasıl yapılır?

admin | Temmuz 2, 2018 | 0 | Haşere Türleri

Böcek sorunu pek çoğumuz için son derece olumsuzluklar yaratan bir sorundur. Hem bedensel hem de ruhsal sağlığımız açısından sıkıntılara neden olan böceklerin yaşam alanlarımızdan yok edilmesi için yaptırdığımız böcek ilaçlaması büyük önem taşımaktadır. İlaçlamanın etkili olabilmesi ve uzun süreli sonuç vermesi için, işlem sonrasında da bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Bunlardan biri de ilaçlama sonrası temizlik konusudur.

Bazı kişiler, evleri iş yerleri ya da diğer kapalı alanları ilaçlattıktan sonra, hemen temizlik işine girişerek dip köşe temizlik yapmaya çalışırlar! Bilinçsizce ve yetkililere danışılmadan yapılan bu davranış yüzünden maalesef ilaçlama işleminden başarılı bir sonuç alınamamaktadır. Bu nedenle de ilaçlama yaptıranlar veya yaptırmayı düşünenler, temizlik öncesinde hizmet aldıkları/alacakları şirketten bu konuda detaylı bilgi almalıdırlar. Biz de size bu konuda bazı ipuçlarını vereceğiz.

İlaçlamanın yapıldığı ortamda kullanılan ilaca ve yönteme göre temizlik şekillenir. Eğer jel ilaç kullanıldıysa evinizde ya da iş yerinizde herhangi bir temizlik yapmanıza gerek dahi duyulmamaktadır. Rutin kuru ve ıslak temizliğinizi yapabilirsiniz. Ancak ilacın kullanıldığı alanları es geçerek!

Eğer sıvı ilaçlama yapılmışsa, ilaçlama sonrasında yapılan temizlik işleminde kuru temizlik yapılmasında bir sakınca yoktur. Açık alanlar ise ıslak bir bez ile silinebilir. Ancak ilacın kullanıldığı bölgelerde ıslak temizlikten en az 20 gün kaçınılmasında yarar vardır. Aksi durumda ortamda bulunan böcekler ilacın etkisine maruz kalmayacakları için böceklenme probleminden sonuç alınamaz.

İlacın tesir ettiği örtüler, havlular, kıyafetler, yatak örtüleri ve diğer tekstil ürünleri, yıkanmadan kullanılmamalıdır.

Evinizde 3 yaşından küçük bebeğiniz ya da evcil hayvanınız varsa, onların temas edecekleri alanlar ıslak bezle silinmelidir.

Çocuklarınızın kıyafetleri oyuncakları ve kullandıkları eşyalar, sağlık açısından dezenfekte edilmeli ve yıkanılmalıdır.

Mutfakta tezgahınızı ilaçlamadan hemen sonra silip yıkayabilirsiniz. Açıkta kalan materyalleri de yıkamalı, ancak açıkta unutulan besinleri ise çöpe atmalısınız.

 

Related Posts

ciyan-nedir

Çıyan Nedir

admin | Ağustos 30, 2018 | 0

Aslında ismini pek çok kez duyduğumuz bu haşere hakkında, genel manada bilinen şeyler oldukça sınırlıdır. Diğer haşerelere göre daha farklı bir yapıda olan çıyanlar, çok fazla türe sahiptirler. Ayaklarında böcekleri…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLETİŞİM NUMARALARIMIZ

İstanbul Avrupa
0(212) 579 67 35

İstanbul Anadolu
0(216) 337 76 65

Kocaeli
0(262) 325 34 28

İzmir
0(232) 264 88 52

En Çok Okunanlar

REFERANSLAR

Alakalı Linkler