Kalorifer Böcekleri

admin | Ağustos 17, 2018 | 0 | Hizmet Bölgeleri

Yumurtlama yöntemi ile çoğalan Kalorifer böceği her yerde yaşayabilen ve her türlü pislik ve mikrobu bir yerden başka bir yere taşıyan haşeridir.

Kafasında bulunan antenlerle yönlerini ve yiyeceklerini tayin edebilen Kalorifer böceklerinin en büyüğü Güney Amerika’da yaşamaktadır. 15 cm büyüklükteki Kalorifer böceğinin iki kanat arası uzunluğu 30 cm dir.

Dünyada 5000 civarında türü olan Kalorifer böcekleri evlerimize atık su boruları ve sızıntılardan gelmektedir. Evlerde meydana gelen bu sızıntılar önlenmediği takdirde ilaçlama yaptırmanın faydası olmaz.

35–40 adet yumurtanın olduğu paketlerini sırtlarında taşıyan ve her seferinde 200 kadar yumurta bırakan kalorifer böceğinin, yavruları 18 günde yumurtadan çıkar.

Çok sıcak ve nemli ortamları seven Kalorifer böcekleri, yuva yapmak için en sevdiği yerler lavabo, banyo, mutfak su borusu etrafıdır.

Çok çabuk çoğalabilen kalorifer böceği sıvı, kokulu ve püskürtme yöntemi ilaçlamadan sonra tamamen ölür.

Kalorifer böceğini yok etmek için ilaçlama kesinlikle uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.

Bu böcekler bizlerin yediği ve yemediği her şeyi yiyebilir. Yaklaşık 10–15 ay ömrü olan bu böceklerin türlerinin pek çoğu tropikal yerlerde yaşar.

Kalorifer böceği en fazla soğuğa -32 dereceye kadar dayanabilir.

Bir kalorifer böceği bir gecede 10 katlı bir binayı gezebilir, yine bir günde 4.5km yol alabilir.

Sıcak ortamlarda hızla çoğalan Kalorifer böceği evlerimizde her yerde görülebilirler.

Her pisliği, mikrobu taşıyıp bulaştıran Kalorifer böceklerini yok etmek için bilinçsiz yapılan amatörce mücadelelerde ilaçlara çok çabuk direnç kazanırlar.

Genellikle geceleri aktif olan kalorifer böcekleri ışığa karşı hassastırlar.

Kalorifer böcekleri, dizanteri, gıda zehirlenmeleri, verem, Gastroenteritis, Antrax, Pnomoni, Hepatit, Mantar hastalıkları, Astım, alerjik reaksiyon gibi çeşitli hastalık mikroplarını taşır ve bulaştırırlar.

Evlerde ve dışarıda yaşayan kalorifer böceklerinin hastalık vektörleri olduğu kanıtlanmıştır.

Kalorifer böcekleri ve kemirgenler üreme hızına bağlı olarak yaşadıkları ortamları çok kısa sürede istila ederler.

Nüfusları arttıkça yaşadıkları ortamdaki gıda, su ve barınacak yer azalmaktadır. Böyle durumlarda bir kısım zararlı göç ederek yeni koloniler oluştururlar.

Yaşadığımız binaların mimari yapısı zararlı istilası açısından çok önemlidir.

Özellikle bina eski ve bakımsız ise zararlının binaya girişi ve barınmasını kolaylaştıracaktır.

Kapı altlarındaki açıklar boruların binaya giriş yerlerindeki çatlak ve yarıklar bu zararlıların binaya girişini kolaylaştırmaktadır.

Alman hamam böceği adı da verilen kalorifer böcekleri; sarımtırak kahverengi renge sahip, yetişkin döneminde 1-2 cm boyutlarına ulaşan bir hamam böceği türüdür.

Renginden dolayı sarı böcek olarak da adlandırılan Kalorifer böceklerinden kurtulmanın en etkili yolu, güvenilir bir ilaçlama şirketinden profesyonel yardım almaktır.

 

Related Posts

zeytinburnu-bocek-ilaclama

Zeytinburnu Böcek İlaçlama

admin | Haziran 22, 2020 | 2

Böcek ve kemirgen türlerinin yaşam alanlarımızda oluşturduğu problemlerin kısa sürede çözümü için profesyonel böcek ilaçlama hizmetlerinden faydalanılması gerekmektedir. İlaçlama sektöründe hizmet vermekte olan Zeytinburnu Böcek İlaçlama servisi olarak Sentez Böcek…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLETİŞİM NUMARALARIMIZ

İstanbul Avrupa
0(212) 579 67 35

İstanbul Anadolu
0(216) 337 76 65

Kocaeli
0(262) 325 34 28

İzmir
0(232) 264 88 52

En Çok Okunanlar

REFERANSLAR

Alakalı Linkler