Uyuz Böceği ve Uyuz Hastalığı

admin | Temmuz 31, 2015 | 0 | Haşere Türleri

Haşereler içinde deri türünden organizmalar arasında en tehlikeli olanlarıdır. Uyuz böcekleri hayvanlarda ve insanlarda görülen uyuz hastalığının sebebi olan haşerelerdir. Bu hastalık hem bulaşıcı hem de oldukça tehlikelidir.

Uyuz Böceği Nedir?

Sonbahar, kış ve ilkbahar aylarının en çok huzursuzluk veren haşeresidir. Hemen her yerde olabilir. İnsanların derilerinin üzerine yapışır ve tüneller açarak derimizin alt katmanlarına doğru ilerler. Her ilerleyişinde yumurtaları bırakır ve kısa bir sonra uyuz hastalığının doğmasına neden olur. Gözle görünemez şekilde küçüktürler. Kahverengi, gri, sarımsı ve siyah renklerde olabilirler. İnsanların derisine, hayvanların derilerinden daha çok zarar verirler. Çünkü bizlerin derisi oldukça ince ve hassastır.

Uyuz Hastalığı

Belirttiğimiz gibi uyuz böceğinin sebep olduğu hastalıktır. İnsan ve hayvanda görülen bu hastalık, aşırı kaşıntı şeklinde kendini belli eder. Ayrıca deride kızarıklık, kırmızı noktalar, şişlik, deri döküntüsü gibi yan etkiler ve belirtiler de kendini gösterir. İnsandan insana bulaşabildiği gibi, hayvandan insana da bulaşabilir.

Bu hastalık mutlaka tedavi edilmelidir. Çünkü aile bireylerinin birinde bile olması, diğer tüm aile bireylerine de geçmesine sebep olur. En yakın hastanenin cilt ve deri hastalıklarına gidebildiğiniz gibi, acil birimine de başvurabilirsiniz. Tedavi ortalama olarak 2 hafta sürmektedir.

Uyuz hastalığı ile mücadelenin bir diğer kolu ise ilaçlama firması ile anlaşmaktır. Çünkü bu haşereler evlerimizi başka türlü terk edemez. Tedavi sürecinde evin de ilaçlaması yapılmalı, bu hastalıktan tamamen kurtulmalıdır.

Esenyurt Böcek İlaçlama servisine uyuz böceği ve uyuz hastalığı ile ilgili şikayetler fazlasıyla gelmektedir. Firmamız sizlere sadece kar amacıyla değil, danışmanız için de hizmet veren bir firmadır. Şikayet ettiğiniz tüm haşereler hakkında bilgi almak için, ilaçlama yöntemlerimizi öğrenmek veya en ekonomik fiyatlarımızı öğrenmek için bizlere her zaman ulaşabilirsiniz.

Related Posts

ciyan-nedir

Çıyan Nedir

admin | Ağustos 30, 2018 | 0

Aslında ismini pek çok kez duyduğumuz bu haşere hakkında, genel manada bilinen şeyler oldukça sınırlıdır. Diğer haşerelere göre daha farklı bir yapıda olan çıyanlar, çok fazla türe sahiptirler. Ayaklarında böcekleri…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLETİŞİM NUMARALARIMIZ

İstanbul Avrupa
0(212) 579 67 35

İstanbul Anadolu
0(216) 337 76 65

Kocaeli
0(262) 325 34 28

İzmir
0(232) 264 88 52

En Çok Okunanlar

REFERANSLAR

Alakalı Linkler